Zátopkův "Zlatý týden"

Běh je činnost naplňující čas milionů lidí po celém světě. Stále hledáme nějaké vzory, kterým by jsme se mohli přiblížit. Atˇ jsou to známí indiáni Rarámurii (Tarahumara) či nějaká hvězda současné sportovní scény. Porovnáváme zkrátka své výkony s kdekým. My jako národ český však máme jeden veliký vzor z našich řad a tím je Emil Zátopek.

Zátopek1  zátopek 2

Ano jméno je to známé, víme kdo to byl a někteří i to co dokázal. Ale jaký by mohl být jeho odkaz pro dnešní egem a komercí prosycenou dobu? Pojďme se na to podívat blíže. A protože je to osobnost, která skutečně stojí za připomenutí tak pár jeho základních životních dat.

Emil Zátopek:  19.září 1922 v Kopřivnici-21.listopadu Praha- byl československý atlet , čtyřnásobný olympijský vítěz ve vytrvalostním běhu. Celkem vytvořil třináct světových rekordů na kilometrových tratích a pět na tratích jedna míle. Jde o jednoho z největších atletů všech dob. Nejvíce ale proslul během olympijských her roku 1952 konaném v Helsinkách, zde vyhrál běh na 5km (14:06,72), potom10km (29:17,0) a dokonce v krásném čase i maratonskou trať (2:23:03,2), který tehdy běžel poprvé v životě.A to na ní trénoval stometrovými sprinty. V každé z těchto disciplin tehdy zároveň ustavil nový olympijský rekord. Tento „trojboj“ se dodnes žádnému vytrvalci nepodařilo zopakovat a atletičtí experti pochybují, že se ještě někomu kdy podaří. Byl znám svým upracovaným stylem běhu, který doprovázel křečovitými obličeji. Novináři byl jeho styl běhu komentován že,“Běží jako by každý jeho krok měl být posledním“. V zahraničí byl přezdíván „Česká lokomotiva“.

Byl známý tím, že se svítilnou vyrážel za nocí na třicetikilometrové běhy. V pravých vojenských kanadách. A ne v žádném s posledních modelů bot oblíbené značky. Své tempo neznal, čas si neměřil, nezajímalo ho to. Běhal prostě rád. A při běhu si rád povídal se svými soupeři, závod považoval za takový „pokec v hospodě“.

zátopek 3  zátopek 4

Méně známá je příhoda, kdy ho v Praze navštívil Ron Clarke. Tady u nás byl svět v té době nesvobodný a Clark promarnil svoji šanci na olympiádě v Mexiku na 10.000metrů. Zátopek mu tajně do tašky před odchodem strčil svojí „Zlatou medaili z olympiády v Helsinkách“ na stejnou trať. Clark pak o něm říká,“ Neexistoval nikdy větší člověk než Emil Zátopek”. A to že ” Z každého jeho pohybu vyzařovalo nadšení, přátelství a láska k životu“.

Právě vlastnosti Zátopkovi tak blízké, pracovitost, odhodlanost, přátelský duch a skromnost nechť protknou naše osobní i běžecké životy. A vzpomeňte někdy na něho, až se vám budou zdát vaše běhy těžké, až půjdete kupovat nový pár bot za drahý peníz. S láskou k běhu a přátelským duchem lze dokázat veliké věci.

Některé z jeho slavných výroků:

·         „Vítězství je skvělá věc, ale přátelství je ještě lepší.“

·         „Jestli chcete něco vyhrát, běžte 100 metrů. Jestli chcete něco zažít, běžte maraton.“

·         „Nebylo mi dáno běžet a usmívat se zároveň.“

·         „Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů.“

·         Chvíli po vítězství: „Bylo to ale nejhezčí vyčerpání, které jsem kdy cítil.“

Právě probíhá tzv. Zátopkův zlatý týden. Jedná se o sérii běžeckých závodů, které oslavují tři zlaté medaile, jež Emil Zátopek vyhrál na LOH 1952 v Helsinkách. Tyto běhy se konají každý rok pokaždé ve stejných dnech, které připomínají dny olympijského triumfu Emila Zátopka.