Zbuzanská Červená cesta-Nejen za menhiry a stély

Na počátku měsíce září letošního roku, byla veřejnosti zpřístupněna na západě Prahy, v katastru obce Zbuzany, výletní vyhlídková trasa, nesoucí název „Červená cesta“.

Já ji nazývám „Zbuzanským okruhem“ a může sloužit nejen jako příjemná procházková trasa na kraji obce, ale i jako místo pro pejskaře, kde se nemusíte bát vypustit svého miláčka tzv. na volno.

dsc_0003 dsc_0008

Rovněž je tato trasa určena pro sportovce všeho druhu, na nezpevněných cestách nechají zde odpočinout svoje klouby běžci, cyklisté se jistě rádi projedou a zkrátí si cestu při svých výletech, třebas na nedaleký hrad Karlštejn.

 

Jak již napověděla první letošní akce, která se konala u rybníčku „Mařánek“, jenž je součástí této trasy, bude cesta oblíbeným místem procházek i pro rodiny s dětmi, bez nutnosti zvýšené ostražitosti, jak je tomu na běžných komunikacích nejen v této obci.

dsc_0011 dsc_0021

Těšíme se, že si procházku, stejně jako my, nenecháte ujít a tato cesta bude příjemným místem pro setkávání různých komunit, nejen z naší obce.

 

 

 dsc_0019 dsc_0018

 

Na návsi ve středu obce se nachází:

–  kaplička z 2.pol. 19. století zasvěcená patronce Zbuzan svaté Alžbětě,  se zvonkem, vyzvánějícím každé poledne a večer.

       –  památný strom – lípa srdčitá (malolistá)

       –  památník obětem obou světových válek, který je zhotoven z lomu zbuzanské Mramorky.

–  nově přestavěný dům čp. 20, v němž byl roku 1609 na zbuzanské alžbětinské posvícení zavražděn majitel Zbuzan Jan Magerle ze Sobiešku

– nově upravená parková část se závlahami trávníku v areálu bývalého gruntu čp. 23

       – nově přestavený bývalý selský grunt čp. 1, ve kterém se nachází Obecní úřad a Dům služeb

V ulici Pod Kaštany pod návsí je v čp. 14 a 32 Automuzeum Praga. Je to třetí největší soukromé muzeum na světě v rámci UNESCO. Bylo otevřeno při akci „Evropské město kultury – Praha 2000“. Má unikátní sbírku několika desítek Pragovek a rozsáhlý statisícový odborný archiv. Více se dozvíte na samostatné stránce„Automuzeum Praga“. V současnosti je muzeum z technických důvodů uzavřeno.

– V těsné blízkosti dnešního automuzea, z doby, kdy jeho budovy byly „Zbuzanským dvorem“, je situován anglický park z roku 1848 (park Pod kaštany). Anglický park byl znovuotevřen rekonstrukci v r. 2014.

V  parku je umístěno pódium vhodné pro konání společenských akcí a dětské hřiště.

V bývalém lomu Mramorka  (dostupný po polní cestě ze silnice směrem k Chýnici) je menší lomové jezírko. Bývalý lom Mramorka byl pro svůj velký geologický a přírodovědný význam (výskyt zvláště chráněných živočichů a rostlin, krasová lokalita)  v r. 2016 navržen obcí Zbuzany na zápis mezi registrované významné krajinné prvky. V červenci 2016 bylo Krajským úřadem Středočeského kraje zahájeno řízení o zapsání lomu Mramorka mezi přírodní památky.

U  Červené cesty (neznačená polní cesta pro pěší a cyklisty)  směrem k silnici na Chýnici tzv. Mařánkův rybníček, dále za silnicí polní cesta pokračuje na Zbuzanskou stráň až k lesíku nad mlýny Radotínského údolí k regionálnímu biocentru Škrábek a CHKO Český kras  (návaznost na turistické značky viz turistická mapa KČT).

dsc_0030 dsc_0032

Jak se k nám dostanete:

-vlakem ze Smíchovského nádraží, směr Rudná u Prahy, Nučice

-autobusem ze zastávky Luka č. 352

-autobusem do nedaleké obce Jinočany, ze zastávky Zličín, č.310

-vlastním automobilem s možností zaparkování u nádraží Zbuzany

 

Část publikovaného materiálu převzata z oficiálního webu obce Zbuzany.

Fotografie autor: Zdeněk Valenta

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *