POZOR, přejezd na koloběžce Kanadou

Footbike X-ING Canada,

aneb 

POZOR, přejezd na koloběžce Kanadou

 

Before I was leaving  my home, heading to Canada, I was very excited for two

amazing stages of Kick France 2013. When I rode 250 km per day, I got opportunity to see,

how everything works, how footbikers and support team are very great guys. I have had

crazy idea after France, I will cross Canada on footbike. I wanted to ride next summer after I

came to Canada, but nothing was ready and even not me. I did not have enough resolve and

inspiration. I did not know exact route. I did not have right people around me and I did not

have who go with.   

 

kick-france-2013

 

After stage 14 Kick France 2013 Saint-Lyon

I have been  thinking a lot about it in last two years , but when I traveled to Alaska

this year, when we went to “magic bus”, things started moving finally. We have hiked 70 km

per two days with all gear. We have been crossing water 300 times, from small plash to

beaver dam until two glacier rivers. Over the fear which we had of bear which could kill us,

beaver which could attact us or we were not be able to cross wild river. But after the whole

effort and hard walk in dirty mud, we finally reached the last station of Christopher

McCandless´ Magic bus. That place had awesome energy. That experience strengthened my

courage. The greatest reward was back in civilization, healthy, happy, fulfilling experience.

After this expedition I realized, that I have to try something bigger, something more

challenging.  In me awoked the desire to transcend their boundaries. So I got a commitment

for the next challenge.

 magic bus AN

Magic bus and me on Alaska 2015

Another step forward was Terry Fox run 2015, which is happening every year all

around the world. Terry Fox lost leg under knee, because of cancer. He had tried to be

seeing, because he has been raising  money for help to children with a cancer. This money

was used for research as a fight against cancer. In beginning  nobody knew about his run,

but eventually his every day „Marathon of hope“  became very successful. After amputation

his leg he ran with artificial prosthesis, which was very uncomfortable. He was runnin in any

kind of weather.With his handicap of conditions he had run incredible 5373km, in 143 days.

But this unbelievable humanitarian and sports performance,  took the highest fee, his life.

Terry was overwhelmed by lung cancer, which expanded to the whole his body.  He died in

age 22. But he didn´t die unnecessarily. He has left behind big legacy and inspiration for the

whole world, which persists until these days. He achieves, that the Most impossible dreams

can come  true, if you give everything  into it.

Another man who inspired me is Josef Zimovcak. I met him in France, at Kick France

2013 (event). He had ridden his special high bike, as many times as before. He has been

always attending the tour to earn money for foundation, for diseased children. That is why I

have decided to follow his and Terry´s path, and help to people who are in need.

pepa zimovčák

 

Josef Zimovcak on his big bike

I am planning to ride 8 000 km. I suppose to reach Guinness record. I will ride the

opposite direction than Terry, from west coast to east coast. On footbike. I would not like to

stay behind in social side of this case. I would love to create or join any  foundation and

colect money for children in disease.

Team for crossing Canada:

Me, Frédéric Benoist and … you? 😉

Two options: 

1) X-ing Canada supported by accompanied vehicle. Which is going to take care of riders.

Riders will not cary heavy belongings. In this case it is planned 150 km per day, in 54 days.

2) Riders will cary all the stuff on their bikes. Included all gear. This variant of X-ing is

without any kind of help. It is planned 100 km per day, in 80 days.

The trail is very nice, but pretty difficult. The start suppose to be 1st of June 2016. To

avoid to adverse weather.The lenght is about 8 000 km. It starts in Victoria, Vancouver

Island, where begins “mile 0” Trans-Canada highway. It is going to be crossed 8 canadian

provinces. First two ones British Columbie and Alberta offer amazing Rocky montains, where

altitude reaches over 2 000 metersTotal elevation is going to be 32 000 meters. And the

end of trail finishes by the see, so it is going to decline 32 000 m. The finish of the whole trip

is planned in east cost in the city St. John, Newfounland.

mapa trasy

 

Footbikes:

For this long distance is best footbike with big wheels diameter 28 and 28 inchs. This type is

very fast, confortable and very easy service, because same size wheels.

On these web links you can follow my whole project form preparation until summer ride.

Blog: 

https://footbike4everyonecom.wordpress.com/

(Articles and everything about this project)

Group on Facebook:

https://www.facebook.com/groups/1536099200011285/

Youtube channel:

https://www.youtube.com/channel/UCjwXRkQ43aYdR9D_S9ZdOYg

(Interesting video of the preparations and daily video from crossing Canada.)

Twitter:

https://twitter.com/Footbike4you

•Instagram:

https://www.instagram.com/footbike_4_everyone/

(pictures)

If you want to joint me on footbike, help to support summer ride, sponsor this

project or help with something, just send me e-mail please: email:

footbike4everyone@gmail.com.

 

I am grateful for any kind of help.

 

Thank you, that you make time read this article and maybe see you in Kanada 😉

 

  kanada hory- s vlajkou

Canmore, Alberta Kanada

Než jsem odlítal z domova do Kanady, celý nadšený ze dvou úžasných etap na Kick

France 2013. Kde jsme ujeli 250 km za den, a měl jsem možnost přičichnout, jak všechno

funguje, jací jsou kluci na koloběžkách a doprovodný tým borci. Po Francii jsem přišel na

bláznivý nápad a to přejet na koloběžce Kanadu. Chtěl jsem to ujet hned následující léto po

příjezdu do Kanady, ale nic nebylo připraveno a hlavně já. Neměl jsem to správné odhodlání,

inspiraci, neznal jsem ani přesnou trasu, neměl jsem kolem sebe ty správné lidi a už vůbec

jsem neměl s kým jet.

mont-ventoux

Po jedné hodině ráno jsme se doškrábali na vrcholu Mont Ventoux 1912 m.n.m. Kdo

tam nebyl, nepochopí.

 

Poslední dva roky jsem nad tím často přemýšlel, ale až tento rok při cestování na

Aljašce, když jsme šli ke kouzelnému autobusu, daly se věci konečně do pohybu. Za dva dny

jsme ušli 70 km se vší výbavou, 300 krát jsme museli přebrodit vodu, od malých louží, přes

bobří hráze, až po dvě ledovcové řeky. Přes všechen ten strach, že nás sežere medvěd,

napadne bobr nebo, že nepřebrodíme velkou řeku, všechna ta námaha a plácání se ve

sračkách jsme se nakonec dostali k cílové stanici Christophera McCandless. Místo mělo

velice úžasný náboj, ale nakonec největší odměnou této výpravy bylo to, že jsme se vrátili

zpátky do civilizace, zdraví, šťastní, plní zážitku a nových zkušenosti. Po téhle výpravě jsem si

uvědomil, že musím zkusit něco většího, něco náročnějšího. Probudila se ve mně touha

překonat své hranice.  Takže jsem dostal odhodlání k další výzvě.

magic bus-český

 

Celá naše malá česká expedice na kouzelném autobusu 😉

Dalším krůčkem byl běh Terryho Foxe, který se běhá každý rok na celém světě. Terry

Fox přišel o nohu pod kolenem kvůli rakovině. Snažil se svým během dostat do povědomí

lidem, aby vybral peníze na pomoc dětem s rakovinou. Finance byly určeny pro výzkum v boji proti

rakovině. Z počátku nikdo nepřispíval, ale nakonec jeho každodenní maratón naděje byl

velice úspěšný. Po amputaci nohy běžel s umělou protézou, která byla nepohodlná. Běžel v

jakémkoli počasí, v horku, dešti a i v bouřkách. V těchto podmínkách uběhl neuvěřitelných

5373 km za 143 dní. Ale tento neskutečný sociální a sportovní výkon si vybral tu největší

možnou daň, jeho život. Mladého 22-ti letého Terryho přemohla rakovina plic, která se

rozšířila do celého těla. Zanechal za sebou velký odkaz a inspiraci pro celý svět, který

přetrvává až do dnešních dnů. Dokázal, že i ty nejnemožnější sny se můžou stát skutečností,

když do toho dáte všechno.

terry fox

 

Terry Fox

 

Další člověkem, který mě inspiroval je Josef Zimovčák, potkal jsem ho ve Francii na

Kick France 2013, kde opět jel na svém vysokém kole, už po několikáté Tour de France. Jel

jako vždycky pro svůj nadační fond „Na kole dětem“. Ani byste nevěřili, jak rychle na tom

kole fičí.

Proto jsem se rozhodl, že pojedu v Terryho šlépějích, což bude přibližně 8 000 km.

Tohle by měl být nový Guinessův rekord.  Změnou oproti Terrymu bude, opačný směr od

západu na východ a to na koloběžce. Velice rád bych nezůstal ani v sociální stránce pozadu.

Chtěl bych vytvořit nebo se připojit k nadacím, které pomáhají nemocným dětem. Po celou

cestu chci vybírat peníze pro nadační fond.

kanadský město

 

Banff, Alberta Canada

 

Tým pro přejezd Kanady:

Já, Frédéric Benoist a … ty? 😉

Dva možné scénáře přejezdu:

1) Přejezd na koloběžkách bude za podpory auta, které se postará o všechny potřeby jezdce.

Jezdci pojedou na lehko. V plánu je ujet minimálně 150 km za den. Při tomto tempu by měl

přejezd trvat přibližně 54 dní.

2) Jezdci si povezou všechno potřebné vybavení na koloběžkách nebo na připojeném vozíku.

Tato varianta je bez jakékoli podpory. Jelikož se pojede na těžko, předpoklad je minimálně

100km za den. V tomto případě by přejezd měl trvat přibližně 80 dní.

Trasa je velmi pěkná, ale poněkud náročná. Start je plánovaný 1. června 2016, aby se

vyhnulo špatnému počasí v horách. Délka trasy je odhadovaná více než 8 000 km. Trasa

povede od západního pobřeží z města Victoria na Vancouver Island, kde začíná nultá míle

Trans-Canada Highway. Bude se projíždět 8 kanadskými provinciemi. Hned první dvě, Britská

Columbie a Alberta mají nádherné hornaté území, kterým vede trasa až přes 2 000 metrů

nad mořem. Celkově za celý přejezd bude převýšení 32 000 m a jelikož konec trasy je u moře,

tak bude klesání 32 000 m. Cíl trasy bude na východním pobřeží Kanady ve městě St. John na

ostrově Newfoundland.

kanada hory a louka

 

Banff Národní Park

 

Koloběžky: 

Na tuto dalekou trasu je nejvhodnější koloběžka s koly o průměru 28 x 28 palců. Tento typ je

vybrán pro svou rychlost, pohodlnost a velice jednoduchý servis v případě defektu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *