REKOLA-pohodlně a s úsměvem po městě

REKOLA jsou systém sdílených kol, který funguje už v šesti městech ČR. Jejich kola a koloběžky si tak můžete půjčit v Praze, Českých Budějovicích, Brně, Pardubicích, Hradci Králové a Olomouci. Stačí stát se členem, nasednout a jet tam, kam zrovna potřebujete. Bez péče o technický stav, bez obav ze ztráty. Díky bikesharingu si můžete užívat dopravu po městě a úsměvem a bez starostí. Zkuste tedy zažít město z jiné perspektivy!

https://www.rekola.cz/

Jak probíhá registrace a jaké jsou kroky?

Pro využívání služby Rekola je nutné se stát přidruženým členem zapsaného spolku (dříve občanské sdružení). Členem se stáváte automaticky po krátké registraci pomocí online aplikace a zaplacením členského poplatku. Výše členského poplatku závisí na zvolené délce členství, které jde kdykoliv prodloužit. Členský poplatek můžete zaplatit online kartou nebo bankovním převodem, u kterého však může zpracování platby trvat až 3 dny. Po úspěšné registraci vám dorazí aktivační email. Po jeho potvrzení a našem přijetí platby, můžete začít jezdit.

_DSC1297 _DSC0857

Dostal jsem dárkový poukaz na členství. Jak mám postupovat?

Postup je podobný jako u běžné registrace, jen není třeba nic platit. Stačí vyplnit registrační formulář a kód dárkového poukazu. Po potvrzení aktivačního emailu můžete rovnou sednout na kolo a jet.

Jak najdu a půjčím kolo a zase ho vrátím?

Rekola je možné vyhledávat a půjčovat přes mobilní aplikaci pro iOS/Android nebo přes web. Pokud nemáte přístup k internetu, můžete rekolo najít, vypůjčit si a vrátit pomocí SMS.

IMG_3645 IMG_3664

Jak funguje mobilní aplikace Rekola a online aplikace na webu?

Rekola aplikace ukazují na mapě všechna rekola, která jsou momentálně k dispozici pro vypůjčení. Po přihlášení do aplikace na mapě naleznete nejbližší volné rekolo, dojdete k němu a do aplikace zadáte jeho číslo, které naleznete na rámu kola. Během okamžiku vám aplikace ukáže čtyřmístný kód potřebný pro odemčení kola. Od tohoto okamžiku máte kolo zapůjčeno.

Až dojedete do cíle a budete chtít rekolo zase vrátit, provedete to opět pomocí aplikace. Poté, co kolo bezpečně zamknete, stačí kliknout v aplikaci na “vrátit” a posunout mapu tak, aby pevná šipka ukazovala přesně na místo zaparkování. Tím je kolo zpět v systému a může si ho půjčit někdo další.

_DSC1012 _DSC1273

Jak funguje půjčování a vracení pomocí SMS?

Když vám dojdou internety nebo v případě že váš telefon neumožňuje užívání aplikací, můžete rekolo vyhledat, půjčit si nebo vrátit pomocí SMS ve specifickém formátu.

text NAJIT adresa vaší pozice NAJIT Jungmannovo náměstí, Praha 1 najde nejbližší rekola. Obratem dostanete SMS s jejich pozicí.

text PUJCIT šestimístný kód rekola PUJCIT 555222 vám půjčí konkrétní kolo. Obratem dostanete SMS s kódem zámku.

text VRATIT adresa pozice kola; doplňující poznámka VRATIT Jungmannovo namesti, Praha 1; stojan půjčené kolo vrátí. Pokud se nepovede adresu rozpoznat, přijde vám upozornění.

SMS se posílají na číslo 774 635 656 (klávesami: 774 ME KOLO) a stojí dle běžného tarifu do sítě Vodafone. Odpovědní SMS jsou zdarma.

IMG_3401 IMG_3363

Na jak dlouho si můžu rekolo půjčit?

Maximální doba výpůjčky jsou 3 hodiny. Pokud je to však možné, pokuste se kolo vrátit co nejdříve, aby jej mohl využít i někdo jiný. Podrobnosti najdete v podmínkách.

Kde můžu rekolo vrátit?

Rekolo můžete vrátit kdekoliv ve vyznačené zóně. Důležité je především, aby bylo bezpečně zamknuté a nepřekáželo. Pokud je v okolí Repoint, budeme velmi rádi za vracení tam, pokud ne, kolo vraťte na dobře viditelné místo v rekola zóně, kterou vidíte v aplikaci.

Mohu rekolo vrátit i mimo zónu?

Rekolo prosím vracejte pouze do zony, případně do “mikrozony” u vyznačených Repointů.

Jak fungují Repointy?

Repointy jsou to místa, kde díky bezdrátovým technologiím víme, že je kolo zamčené a fyzicky přítomné. Někdy jsou místa vybavená fyzickým cyklostojanem, jindy zábradlím, stromem nebo lavičkou. Díky virtuální technologii a jasně definovanému místu kolo najdete vždy tam, kde ho čekáte. My díky tomu zvládneme obden kontrolovat technický stav všech kol v ulicích, abyste si užili ničím nerušenou jízdu. Některé stojany navíc plánujeme rekoly pravidelně zavážet.

Můžu mít Repoint před vlastním podnikem?

Pokud chcete, aby měla Rekola virtuální stojan i před vaší oblíbenou kavárnou, obchodem, bistrem apod., kontaktujte nás nainfo@rekola.cz.

Zamknout kolo mohu kdekoliv?

Ano, v rámci zóny. Ty naleznete v podmínkách nebo v mapě aplikace. Aby systém fungoval, je nutné kola vracet do zóny a umožnit tak jejích použití dalším uživatelům. Pokud není k nalezení žádný cyklostojan, posloužit může také zábradlí, strom či lampa. Kola či koloběžky zamykejte skrz rám a zadní či přední kolo – je důležité dbát na bezpečnost zamčení. Nezapomeňte kola parkovat tak, aby nepřekážely chodcům, cyklistům nebo autům.

cais1 IMG_3382

Jak mám kolo zamknout?

Kola zamykejte vždy na dobře viditelná a přístupná místa, k pevným objektům. Mohou to být cyklostojany, zábradlí, lampy, stromy a pevně ukotvené značky. Důležité je, aby nebylo možné kolo odnést. Rekolo vždy zamykejte tak, aby zámek procházel jak rámem, tak předním či zadním kolem. Pokud to není možné, pak prioritně připoutejte k pevnému bodu rám. U rekoloběžek protáhněte zámek rámem dole u stupátka a opět přivažte k pevnému bodu. Při parkování kola či koloběžky buďte ohleduplní, a dbejte na to, aby nikomu nepřekážely.

Kde rekola najdu?

Rekola je možné používat v Praze, Brně, Olomouci, Pardubicích, Hradci Králové a Českých Budějovicích. Aktuální informace najdete v podmínkách používání.

Na mapě rekola.cz/map pak najdete aktuální pozice kol.

cyklojizda

Jak rekola vypadají a jak jsou vybavena?

Ve vozovém parku máme především starší kola. Všechna prošla servisem a nabarvením, můžete tedy čekat růžové, krásné a funkční retro stroje. Primární účel systémů sdílení kol (Rekola nevyjímaje) je doprava na kratší vzdálenosti, třeba i v kombinaci s MHD. Mimo kol vybavených pro městskou cyklistiku můžete v Praze potkat i koloběžky. Detailní vybavení se liší kolo od kola a najdete ho přímo v aplikaci. Jestli se jedná o dámský nebo pánský model poznáte podle jména či popisu kola.

Bude jednorázové půjčování?

Jednorázové půjčování plánujeme. Snad už letos bude možné v Praze. Pro aktuální informace sledujte náš Facebook.

Proč zrovna růžová barva?

Barva kol má dvě důležité funkce a rozhodně nejde o odstrašení pánských uživatelů. Především jde o prostředek k omezení krádeží. Výrazná růžová barva a logo Rekola.cz pomáhá odradit případné nenechavce, a ztěžuje i následné udání v bazaru či zastavárně. Více o růžové na webu projektu Růžové kolo. Kromě toho, že je růžové kolo “krásně ošklivé”, je neobvyklá barva dobře rozpoznatelná i na ulici. Díky tomu kolo snadno poznáte a rychleji najdete.

Posledním faktorem je účast ve veřejném prostoru. Myslíme si, že některé věci by měly sloužit všem. A barvou veřejného prostoru je právě růžová.

Kolo mi překáží – co mám dělat?

Zavolejte nám, prosím!

V loňském roce se na rekolech uskutečnilo téměř 30 000 jízd. Přes zimu jsme navýšili počet kol na trojnásobek a v Praze a Brně vytvořili Repointy, kde mají rekola bezpečný a přátelský přístav. Přidejte se k nám, ať už zakoupením členství, darováním starého kola, umožněním trackingu v aplikaci nebo jako dobrovolníci.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *