Rychle a bez pedálů, na koloběžce závodní!

Přicházíme s prvním  článkem od našeho ambasadora v Rakousku a závodníka na koloběžkách Davida Paseka. David je skvělý kamarád, výborný koloběžec a především propagátor koloběhu u našich sousedů.

rychle1  rychle2

   Veřejnoprávní  televize v Česku dává cyklistům mnohem více vysílacího času než jsme zvyklí z ORF. Ať jsou to závody horských kol (MTB) nebo přenosy z etap Grand Tours.

   V roce 2013 jsem narazil při sledování Tour de France na ČT na jasně žlutě oděné sportovce. Tyto borci chtěli dokončit celý etapový závod, určený do té doby pouze profesionálním cyklistům , a to jeden den před hlavním pelotonem na svých koloběžkách. Úspěch tohoto výjimečného podniku byl nejistý. My však víme, že se jim to povedlo a koloběžky tak přiblížili nadšencům nejen z Evropy.

rychle3  rychle4

A na jakých koloběžkách se závodí?

   Na závod dlouhý 3.405 km si nemůžete vzít jednu z těch MICRO koloběžek, které potkáváme v ulicích. Chce to koloběžku závodní. Rám takových koloběžek je vyroben z hliníku a nebo oceli a bývá vybaven nejlepšími komponenty pro silniční kola. Přední kolo má klasické silniční, většinou 28 palců a zadní menší 20 palcové. Ale postupně se vzadu na koloběžce objevují ve speciálně postavených vidlicích i kola velikosti až 28 palců. Takový stroj je cenově nákladnější a  konkurence schopná koloběžka začíná na ceně cca 550 Euro.

   Kompletní závodní stroj pak váží okolo 8 kg. Profesionální koloběžka na rozdíl od závodního kola nemá pedály ani sedlo, jen stupátko uprostřed, kde jezdec dělá malé dřepy a odráží se po obou stranách stroje, přičemž obvykle mění nohy každých 8-12 odrazů.

Pozn.redakce: Tým závodníků Ultima Praha doporučuje každých 6 odrazů měnit nohu. A Alpo Kuusisto, přezdívaný-Létající Fin, přendává  nohu v závodě každé 3 odrazy.

rychle5  rychle6

Pohybová prospěšnost koloběhu

   Pohyb a střídání nohou na koloběžce je zážitkem pro celé tělo, záda se řádně protáhnou a zpevní se břišní svalstvo. Rovněž  svalstvo nohou a další nepřijdou zkrátka. Tento druh pohybu nádherně formuje celou postavu člověka.

 

   Cesta v rytmu odrazů pak dostává meditativní aspekt a tělo spálí velké množství kalorii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *