Jak jsem se poprvé (ne) potkal s koloběžkou-Soutěžní článek

V osmé třídě na ZŠ na Praze 9 za mnou přišla třídní učitelka, že se za týden pořádají  na vedlejší  škole závody o zlatou koloběžku (klasika z NDR), a že by chtěla, abych se zúčastnil. Byla to výzva, ale já koloběžku neměl. Celý týden jsem se snažil, jí od někoho vypůjčit, ale neuspěl jsem. Zklamaný jsem se na závody ani nešel podívat.

Hned v pondělí si mě třídní zavolala a sprdla mě, že jsem si jí mohl vypůjčit na závodech a tu „zlatou“ tam vyhrát. Věřila mi…… tenkrát se jelo na škvárové atletické dráze a já měl fyzičku z basketbalu.

Žába fejs1  Žába fejs 2

Po třiceti letech jsem se octl v jednom bazaru přímo k výkupu koloběžky. Byla zelená a strašně drahá, byla to Ketamka. Odzkoušel jsem si jí před krámem a okamžitě jsem se do ní zamiloval. Peníze jsem na ní vytáhl z rodinného rozpočtu, i když rodina na mě koukala trochu nejistě. Ve stejném roce jsme měli třídní sraz, a tak jsem hrdě hlásil naší třídní, že už tu koloběžku teda mám. Učitelce to i po těch letech v paměti zůstalo stejně jako mě a společně jsme zavzpomínali a zasmáli se.

Po dalších cca 8 letech občasného ježdění , na chatě (kde mě přezdívali “král koloběžka”) jsem zjistil, že nechci jezdit sám a začal vymýšlet, jak zapojit rodinu. No přece tím, že jim pořídím také kolobku.

Na internetu jsem spustil pátrání, co je s Ketamem a jak je to s jinými koloběžkami. Prošel jsem si i ty levné a chvíli dokonce uvažoval o Masterovi, který je na první pohled blízký Kick-Bajku…. Odolal jsem. Nakonec jsem našel firmu Tauro, která měla skladem starší rámy velmi podobné Ketamu. Údajně je kdysi vyráběli na zakázku a objednavatel si je neodebral…. Za pomoci okolních cykloservisů jsem poskládal něco, co je podobné Ketamu a zapřáhnul rodinu. Na chvíli. A pak jsem  zase jezdil sám….

žába fejs3  žába fejs 4

Pan Facebook nakonec pomohl. Pár lidí, se kterými jsem se seznámil mě přesvědčilo na Rollo Ligu a loni jsem konečně začal jezdit pravidelně a dokonce i trochu trénovat. Musím přiznat, že je pro mě jednodušší natáhnout si kraťasy a triko a vyrazit na kolobce, než udělat nějaký ten klik nebo dřep.

Pančelko hlásím, že to letošní finále ve sprintu veteránů na ME v Lipníku n. Bečvou jsem nezvládnul a skončil až čtvrtý. Polepším se, slibuju………

žába fejs 5

 

Martin Žaba

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *